Facebook

Vaříme podle Magdalény Dobromily Rettigové

Vaříme podle
Magdalény Dobromily Rettigové

Magdalena_Dobromila_Rettigova

“Dobrý oběd chutná víc, nežli pěkná básen”

Ukázka:
Kniha tato, jsouc původně toliko pro menší domácí hospodářství určena, dospěla mnohými doplňky po tolika vydáních na takový stupeň, že nyní též velkým hospodářstvím ano i vrchnostenským kuchyním vyhověti může. Aby však mladé hospodyňky nebo méně zkušené kuchařky v upravování tabul nepochybily, a snad buď samé sladké, nebo samé kyselé pokrmy, anebo moučná jídla napřed a zeleninu naposledy nedaly, uvedeno jest doleji několik příkladů, kolik jídel při menších i větších tabulích přísluší, a kterak se volit a po sobě nosit mají.
Při každé menší i větší hostině pokreje se stůl čistým ubrusem a do prostřed postaví se kytka. Kolem této rozestaví se pravidelně v jisté vzdálenosti od sebe všeliké vkusně urovnané pečivo, dorty, kompoty a ovoce; také se tam dá postavec (tak zvaná karafinka) s octem, olejem, solí a pepřem, jakož i vkusná nádobka s hořčici. Ke každému talíři dají se sklenice na vodu, pivo a víno. Lahvice s červeným vínem rozestaví se ve stejné vzdálenosti blíže talířů po celém stole. Bílé víno dá se však na stůl teprva když se má píti, protože má býti vždy studené. Voda a pivo přinese se na stůl teprva když polívka je snědena. Chce-li se podati též vino šampaňské, tedy se museji k talířům postaviti také zvláštní k tomuto účeli zřízené. Všecka domácí drůbež, aby se stala křehčí, má v létě aspoň přes noc zabita ležet, v zimě déle; zvláště kapouni, husy, topani vydržejí ve studeném místě, kde však příliš nemrzne, 6 i 8 dní, aniž by škodu utrpěli. Nejlepší jest drůbež škubaná; paří-lise však, musí se dáti pozor, aby se nepřepařil. Proto je dobře, když se kuřata, kapouni a t. d., hned jak se zabijou, strčí do studené vody; tím zbělí a zkřehnou, a tak snadno se nepřepaří. Když jsou dobře očištěni, vykuchají, omejou a připraví se na pekáč, totiž: křidélka se naloží nazad, nožky se do polou uřežou a špagátem ouhledně stáhnou anebo dřevěnými špejlky zašpejlí; nesmí se však na špejlky vzíti dříví borové nebo smolné, aby to nedostalo nepříjemnou chuť. Holubům se hlava uřeže nebo zrovna utrhne; někdo je i zadušuje, aby z nich krev ne vytekla; pak se oškubou a vykuchají. Bažanti, koroptve, tetřevi, divoké kachny a jiná divoká drůbež musí též několik dní ve studenu viset, aby zamřela, pak se oškube, jen hlava ne, a chloupky se opálí; nohy se však nesmějí uřezat, sice by to bylo neouhledné. Vysoká zvěřina, totiž: jelen, srnka, daněk, když se rozseká, nesmí se před nakládáním ve vodě máčet, an by se snadno porušila; musí se hned jak je rozsekána, nasolit, posypat tlučeným jalovcem, do kbelíčka naložit, prkýnkem přikrýt a kamenem přitížit. Ani maso ani zvěřina nesmí se ukládati v takových místech, kde je ztuchlinu cítit, sice to načichne a jest nechutné. Vepřové maso jak se k uzení nakládá, jest na str. 507 čís. 2. uvedeno. – Zelenina zachová se přes zimu nejlépe v suchém sklepě, a sice: zelí, kapusta a karfiol vytaná se ze země i s kořenem, pak se kořenem zastrká do vlhkého písku; taktéž křen, petružel, celer, mrkev, kolník atd., všecko s natí, zahrabe se do vlhkého písku až po nať, a písek se časem pokropí, aby to zůstalo pořád čerstvé a 11 neporušené.


Vážení přátelé dobrého jídla a pití,

Magdaléna Dobromila Rettigová byla plodnou spisovatelkou, propagátorkou českého jazyka a obroditelkou. Psala básně, divadelní hry a krátké prózy.

Do našeho povědomí se však nejvíce dostala jako autorka kuchařských knih. Nebyli to první kuchařské knihy, jako první však dala receptům řád a jejich obrovská obliba spočívala v zaměření na široké vrstvy a v její jednoduchosti.

V naší kuchyni jsme pro Vás připravili malou ochutnávku, výběr několika receptur, které vaříme podle původních postupů. A kde jinde ochutnat tato jídla, než v hotelu, jež byl založen v době, kdy domácí hospodyňky i tehdejší profesionálové čerpaly z díla Magdalény Rettigové.

Jsem přesvědčen, že její knihu „Domácí kuchařka“ měli mistři kuchaři v kuchyni na polici v Hotelu Slavia i v roce 1899.

Dobrou chuť a příjemný zážitek

Naše menu – podle Magdalény Dobromily Rettigové

Uzený jazyk
v rosolu z vepřových nožek
90,-

Tlučená polívka s míšeninkou
60,-

Smažené žáby s mačkanými zemčátky
270,-

Kuřata s hříbkama a rejží
220,

Kapr na černo a zemčatkové slejšky
240,-

Telecí kejta s kyselou smetanou
a sardelemi
žemličkový knedlík se špekem
260,-

Tažená štrůdle s višněmi
a čokoládou
70,-

Beef tongue in aspic Frogs Legs